Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szkoła zimą

szkoła zimą

obraz

obraz Kucie kos

sala gimnastyczna

sala gimnastyczna

przedszkole

przedszkole

plac zabaw

plac zabaw

Cmentarz choleryczny

Cmentarz choleryczny w Igołomi jest zlokalizowany na malowniczym wzgórzu w odległości ok. 1 km od budynku GCE w Igołomi. W 1849 r. pochowano tam (z dala od wsi) prawdopodobnie ok. 800 osób zmarłych na cholerę. Wybrano to miejsce po to, aby według dziewiętnastowiecznego rozumowania uniknąć masowego zarażenia, osłabić, a nawet zlikwidować zarazę, która pochłaniała wówczas dziesiątki ludzi w różnym wieku i pochodzących z różnych warstw społecznych.

Cmentarz ten został uporządkowany przez gimnazjalistów pod nadzorem Marii Rysak i Marii Sibigi wiosną 2003 r. a ostatecznie przywrócony społeczności lokalnej 7 listopada 2003 r. ceremonii poświecenia dokonał ksiądz Andrzej Kwak Obecnie znajduje się tu piękny marmurowy obelisk z napisem: "Świętą i zbawienną jest myśl modlić się za zmarłych", a opiekują się nimi uczniowie z GCE w Igołomi.

Cmentarz choleryczny w Igołomi został odnowiony z inicjatywy mgr inż. Marii Rysak (n-lki biologii) i mgr Marii Sibigi (polonistki) - nauczycielek pracujących w Gminnym Centrum Edukacji w Igołomi. Fundatorem obelisku był mieszkaniec Igołomi - Grzegorz Gurda, natomiast wykonawcą właściciel Zakładu Kamieniarskiego w Nowym Brzesku - Mariusz Błaszkiewicz.

  Maria Sibiga

Banery/Logo