Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szkoła zimą

szkoła zimą

obraz

obraz Kucie kos

sala gimnastyczna

sala gimnastyczna

przedszkole

przedszkole

plac zabaw

plac zabaw

OGÓLNOSZKOLNY KONKURS WIEDZY PT. "HISTORIA POLSKI A PATRIOTYZM"

realizacja zadania 4 w Konkursie "Szkoła młodych patriotów"

Tematem przewodnim konkursu byli Polacy w walce o niepodległą Rzeczpospolitą. Konkurs przeprowadzony został w formie pisemnego testu dnia 8 II 2019r. i trwał 2 godziny lekcyjne. W składzie jury zasiedli: Urszula Domino i Marcin Koceniak. Uczestnicy konkursu dostali wcześniej bibliografię, z którą mieli się zapoznać. Test konkursowy pisali uczniowie klas IV- VII, przystąpiło do niego 14 osób .

Celem konkursy było pogłębienie wiedzy historycznej na temat losów naszej Ojczyzny pod zaborami i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Test obejmował wiedzę dotyczącą czasów od utraty niepodległości w XVIII wieku do końca I wojny światowej.

Uczniowie rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. obraz W pierwszym zadaniu należało przeczytać tekst źródłowy dotyczący czasów z początku zaborów, kiedy to Polacy rozpoczęli działania mające na celu odzyskanie niepodległości, współpracę z Napoleonem oraz losy Polaków pozostałych pod zaborami. Po przeczytaniu należało wybrać prawidłową odpowiedź z 4 możliwych. Następnie uczniowie musieli wykazać się znajomością dat i ułożyć podane wydarzenia w kolejności chronologicznej. Następne zadania to znajomość naszych wybitnych wojskowych i polityków, uczniowie musieli podać wydarzenia z nimi związane oraz w jakim stopniu przysłużyli się odzyskaniu nieodległości .

Końcowa część testu, to trochę matematyki, należało odjąć podane daty wydarzeń i obliczyć czas, który minął między wydarzeniami. Ostatnia część testu to krótkie wypracowanie na temat życia Polaków pod zaborami, rusyfikacji i germanizacji, które miały na celu wynarodowić Polaków. Test był tak ułożony, by mogły go rozwiązać uczniowie tych klas, które do niego przystąpiły. Można było uzyskać 29 punktów.

Urszula Domino

Banery/Logo