Gminne Centrum Edukacji w Igołomi

WYCIECZKA NA PUSTYNIĘ BŁĘDOWSKĄ

Dnia 17.10.2024r. klasa VIII wraz z opiekunami brała udział w wycieczce na Pustynię Błędowską oraz Zamek Pilcza, który był pierwszym miejscem na trasie zwiedzania.

Zamek ten został zbudowany prawdopodobnie w XIV wieku przez ród Pilczów, od których wziął swoją nazwę. Był on świadkiem wielu różnych wydarzeń historycznych, w tym wielu najazdów i wojen. Zamek Pilcza w Smoleniu w województwie śląskim, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jest perłą na szlaku Orlich Gniazd. Usytuowany w Rezerwacie Smoleń, odznacza się malowniczą panoramą okolicy, która zrobiła wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki i była chętnie fotografowana. Przy tym podczas podróży autokarem, uczniowie mieli okazję zobaczyć jeszcze najbardziej znany zamek ze wszystkich, wchodzący w skład systemu tzw. Szlaku Orlich Gniazd - Zamek w Ogrodzieńcu.

Następnym punktem wędrówki była znajdująca się w Kluczach, Pustynia Błędowska. Miejsce to jest jednym z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Nazywana jest „Polską Saharą” ze względu na największy obszar piasków lotnych w środku kraju. Pustynia położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej. Jak wspomniała pani przewodnik, ciekawostką jest to, że jeszcze na początku XX wieku można było zaobserwować tu burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany, a na jej terenie zostały zrealizowane zdjęcia do znanych ekranizacji filmowych pt. „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”. Miejsce to posiada infrastrukturę w postaci altanek, tablic, które nawiązują do fauny i flory oraz wydarzeń historycznych odbywających się na tym obszarze, można usiąść i odpocząć na łonie natury. Uczniowie chętnie korzystali z ww. miejsc, jak również spacerowali po okolicy, czemu sprzyjała słoneczna pogoda.

Podczas drogi powrotnej znalazła się również okazja, aby zatrzymać się przy kolejnym z zamków ze Szlaku Orlich Gniazd - znajdującym się nieopodal Olkusza, na wysokiej wapiennej skale, odrestaurowanym zamku w Rabsztynie. Jak przypomniała sluchaczom pani przewodnik, pierwsze, pisemne potwierdzenia jego bytności pochodzą z 1396 roku i dotyczą kapelana zamkowej kaplicy. Całość założenia utrzymana była początkowo w stylu gotyckim, a następnie renesansowym. Na zamku odbywają się coroczne turnieje rycerskie i Juromania. Po wysłuchaniu opowieści związanej z pochodzeniem zamku, wycieczka wyruszyła w kierunku restauracji McDonald, która była ostatnim punktem wyjazdu. Po posiłku uczniowie udali się na miejsce zbiórki.

Karbowniczek Patrycja