Gminne Centrum Edukacji w Igołomi

PROJEKT "MOJA NATURA 2000" - PUSZCZA NIEPOŁOMICKA

Dnia 11 października br. wybraliśmy się do Puszczy Niepołomickiej. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Izby Leśnej.

Została ona otwarta w 2004 r., i stanowi, wspólnie z ścieżka dydaktyczną, istotną część bazy edukacyjnej Nadleśnictwa Niepołomice. Zgromadzone w niej eksponaty fauny i flory z terenu Puszczy Niepołomickiej, gabloty i tablice tematyczne, jak również przedmioty wykorzystywane do pracy w lesie na przestrzeni kilku 10-leci stanowią materiał poglądowy dający możliwość zwiedzającemu poszerzenia swojej wiedzy o lesie jego funkcjach i zagrożeniach oraz prowadzonej w lasach gospodarki a także codziennej trudnej i odpowiedzialnej pracy leśników dla dobra lasów polskich i ochrony rodzimej przyrody. Dzieci mogły zobaczyć jak wiele gatunków zwierząt żyje na tym terenie. Był to doskonały materiał poglądowy dający możliwość poszerzenia swojej wiedzy o lesie i funkcjach, jakie spełnia. Następnie oglądnęliśmy film, który przybliżył nam historię Puszczy Niepołomickiej, jej charakterystyczne cechy, ciekawe miejsca związane z naszą historią i legendy jej dotyczące. Po części teoretycznej udaliśmy się w głąb puszczy na spacer.

Autobusem dojechaliśmy do Rezerwatu Przyrody Gibiel. Rezerwat  Gibiel jest leśnym rezerwatem, największym na obszarze Puszczy Niepołomickiej (północna część głównego uroczyska Puszczy). Jego powierzchnia wynosi prawie 30 ha. Utworzony został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 października 1961 roku. Głównym celem powstania rezerwatu była ochrona zachowanych fragmentów dawnej Puszczy Niepołomickiej o bogatej roślinności wilgotnego środowiska. Biocenozy rezerwatu przyrody Gibiel wraz z obszarami otaczającymi stanowią niezwykle bogatą ostoję fauny. Notowana jest tu duża ilość zwierzyny płowej (saren, jeleni), dzików, ptaków wróblowatych oraz lęgi ptaków chronionych: puszczyka uralskiego, bociana czarnego i orlika krzykliwego . Rezerwat jest cennym obiektem dla badań naukowych, a także badań i dydaktyki służącej praktyce leśnej.

W rezerwacie wyróżniono dwa typy siedliskowe lasu: las wilgotny i las mieszany wilgotny. Gatunkami panującymi w drzewostanach rezerwatu są: dąb, sosna i olcha. Ponadto występują także: grab, dąb szypułkowy i brzoza. Wiek drzewostanów jest zróżnicowany. Główne piętro tworzą drzewa 120-250-letnie, słabo zaznaczające się drugie piętro tworzą drzewa 50-100-letnie. Po rezerwacie, poruszaliśmy się pieszo. Oprowadzający nas leśniczy opowiedział nam czym charakteryzuje się rezerwat przyrody oraz w jaki sposób zachowują się ptaki w swych naturalnych siedliskach. Kompleks lasów Puszczy Niepołomickiej wraz z przyległymi łąkami jest cenną ostoją ptaków oraz bogactwa roślin i dlatego puszcza została wpisana do sieci Natura 2000. Cały wyjazd był dobrą lekcją dla naszych uczniów, których chcemy wychować na ludzi żyjących zgodnie z naturą.

Agata Ramza